Hoppa till sidans innehåll

Bra säsongsfinal i Göteborg..........

05 JUN 2014 09:07
Framförallt var det Klara Hjelm som knep två kvartsfinalplatser i den mycket tuffa u15-klassen för tjejer..
  • Skapad: 05 JUN 2014 09:07

Stina o Klara 2013 i Malmö Klara Hjelm

Sandra Jarl kom 3.a i Dam Dubbel U11 med Wilma Kindlund, Tellus, det blev förlust mot 1:a seedade Bonny Kapell, Skogås, och Edith Urell, Uppsala, med 17- 21,6-21.
I Dam Singel U11 blev det 2 vinster i poolen, i 8 delsfinalen vinst mot Malin Norden med 21-16,24-22 och sedan förlust i kvartsfinalen mot Julia Tuvesson 13-21,13-21. Sandra spelade Mixed U11 med Hermann Svensson, Hoby, förlust mot 2:a seedade Alvin Palm och Disa Tjulin med 21-15,14-21,19-21.

Klara Hjelm gjorde sitt bästa singel spel för året. I poolspelet förlust mot 3:e seedade Ida Roberts med 17-21,18-21 sedan vinst mot en danska med  21-16,21-12 och sedan vinst mot Sara Magnusson 21-8,21-9. I 16 delsfinalen vinst mot Olivia Hellman, Uppsala, med 21-17,19-21,21-13. I 8 delsfinalen vinst mot Sandra Alkner i en rysare med 15-21,21-19,25-23. I kvartfinalen Förlust mot 4:e sidade Malena Norrman med 11-21,13-21. Klara spelade Dam Dubbel U15 Med Josefina Wadheden vinst första matchen, sedan fölust i Kvartsfinal mot 1:a sidade Ida Roberts och Althea Ljunqvist, Uppsala, med 13-21,19-21. Mixed med Emil Jarl, förslust i första mot Ida Thorne Borås och Johan Azelius Tellus med 12-21,21-15,15-21.

Emil Jarl spelade bra mot tufft motstånd. Singel Poolen 3 förluster mot Johan Azelius Tellus 8-21,8-21 Josef Baroudi Uppsala 21-17,7-21,13-21 Joakim vahlkvist (Danmark) 3 sidade 7-21,12-21 Dubbel Med Jonathan Torrealba Wätterstad 12-21,18-21



 

Skribent: Wåge Josefsson

Anslagstavlan   

Viktig information för säsongen 21-22
De som batalade medlemsavgift förra säsongen (20-21) behöver inte
betala denna säsongs medlemsavgift.

Ändring av träningstider
fr. o.m. vecka 48 gäller följande träningstider

Måndag 20.00 - 21.00   Tävlingsspelare

Onsdag  18.30 - 20.00   Tävlingsspelare/fortsättningsgrupp
Onsdag  19.30 - 21.00    Motionsgrupp
Torsdag 17.00 - 18.00    barn/ungdom/nybörjare gr.1
Torsdag 18.00 - 19.00    barn/ungdom/nybörjare gr.2

Postadress:
Gislaveds BMK - Badminton
Wåge Josefsson, Lyckhemsgatan 10
33233 Gislaved

Kontakt:
Tel: 0705681569, 0705681569
E-post: wage.josefsson@telia...

Se all info